Хебър отпадна от Берое с 1:6 на 1/16-финал за Купата

Над 600 души дойдоха на стадион “Георги Бенковски” в Пазарджик в работния вторник в четири следобед, за да видят представянето на Хебър срещу елитния Берое.

Времето беше слънчево, но ветровито, но на трибуните цареше добро настроение и там можеха да бъдат видени както деца от школата, така и ветерани, които очкаваха сблъсъка между двата “зелени” тима. Всички предпоставки за един футболен празник бяха налице. За последно елитен тим в този етап на турнира гостува в Пазарджик през 2005 година, когато ЦСКА трудно победи с 1:0 на четвъртфинал, но всички помнят всеотдайната игра на пазарджиклии срещу софиянци.

Изненадата дойде от стартовия състав на Хебър, в който място намериха като титуляри юношите Дейвид Донов, Денис Караасан, Богомил Божуркин, а сред резервите присъстваше още и юношата Пламен Димитров. В групата въобще не попаднаха Руслан Иванов, Цветелин Тонев, Цветан Павлов, Николай Стоилков, Якуб Идризов и Мартин Сечков. Старши треньорът Танчо Калпаков беше решил да ги съхрани за двубоя в Панагюрище след четири дни.

Срещата очаквано премина под диктовката на гостите в черни екипи, а играчите на Хебър не минаха центъра чак до 27-тата минута, като приеха играта в своята половина и получиха три безответни гола до почивката като ако не бяха добрите намеси на вратаря Пангев, головете щяха да са повече, а корнерите по-малко. Двамата треньори изгледаха мача седнали без да станат нито веднъж от местата си и, ако някой случайно попаднал на стадиона в Пазарджик гледаше срещата, може да си помисли, че това е приятелски спаринг за елитния тим от Стара Загора. За това допринесе и коректността на двубоя, в който не беше показан нито един жълт картон и съдиите почти нямаха сериозна причина за намеса или спорни ситуации.

Тъжното беше, че при бездушната игра на домакините голяма част от публиката напусна стадион “Бенковски” още в 40-тата минута, преди да беше изтекло цялото първо полувреме без да ги подкрепи до края на мача и със закана, че повече няма да стъпят отново да ги гледат в годината на стогодишния юбилей.

През втората част чрез трите смени Хебър живна в атака и показа, че може да играе и да създава положения, но гостите използваха това за бързи контраатаки, чрез които вкараха нови три гола, а силите на “зелените” стигнаха само за едно почетно попадение на Серафим Михайлов, което оформи крайния резултат и отпадането от Купата на България: 1:6. За последно Хебър е губил в Пазарджик с подобен резултат на 20 ноември 2011 година от Беласица (Петрич) с 0:6. Ето и подробно развитието на мача по минути:

Още във втората минута Пангев не изчисти по най-добрия начин и топката попадна в Борислав Цонев, който веднага се опита да го прехвърли. Пангев обаче успя да избие топката със сетни усилия в корнер. Минута по-късно Берое откри резултата след втория корнер в мача. Борислав Цонев центрира на втора греда, а там Александър Цветков без проблем вкара топката в мрежата за 0:1. В осмата минута Желев размени двойно подаване с Минчев и се озова на стрелкова позиция. Защитникът стреля веднага към вратата, но Мешка не успя да нанесе добър удар от близка дистанция и кълбото бе избито. Вторият гол за Берое падна в 11-та минута. Мешка овладя дълъг пас по левия фланг и нахлу в пеналта. Перфектното му подаване бе оползотворено от Алфредо, който прати топката в мрежата – 0:2. Веднага след подновяването на играта Алфедо получи топката в пеналта и стреля от малък ъгъл, но Пангев изби в корнер. Първият удар за Хебър към вратата на Берое дойде в 15-та мунита. Станимир Димитров получи топката по левия фланг, напредна и шутира, но не успя да затрудни Перниш, който улови. В ответната атака Борислав Цонев финтира бранител на левия фланг и центрира в пеналта, където Алфредо засече чудесно с глава и реализира второто си попадение в срещата – 0:3. В 18-та минута Минчев изпълни пряк свободен удар. Пангев обаче успя да избие със сериозни усилия влизащата в горния му ляв ъгъл топка. До края на полувремето Берое владееше топката и положенията бяха пред вратата на Хебър. Едва в края Хебър отправи нов удар към Перниш от пряк свободен удар, но вратарят на Берое изби в корнер. Това беше и първият ъглов удар за домакините.

На почивката Кирил Георгиев смени Донов и това повлия сериозно на играта. Още в началото на полувремето хебърци се опитаха да върнат един гол, но Перниш се намеси страхотно след удари на Стефан Лачов и Александър Александров. В 50-та минута в игра за Хебър влезе и Георги Недялков на мястото на Богомил Божуркин. Въпреки това гостите направиха резултата 0:4. Мешка проби по крилото и изведе Цонев, който без проблем прати топката в мрежата на домакините за четвърти път с удар по диагонала. След гола Александър Томаш направи тройна смяна, като Цветков, Цонев и Мешка отстъпиха местата си на Камбуров, Бриджидо и Вандерсон, а на мястото на Стефан Лачов влезе Серафим Михайлов за Хебър. В 66-та мин. Вандерсон се изплъзна от защитата и остана сам срещу Пангев. Бразилецът финтира вратаря, но не успя да вкара топката в опразнената врата с удар от малък ъгъл. Минута по-късно Фирцулеску овладя дълъг пас, финтира бранител и прати топката в мрежата с хубав диагонален удар – 0:5. В 75-тата Бриджидо проби по десния фланг и намери Алфедо в пеналта. Бразилецът овладя, финтира бранител и прати топката в мрежата на Пангев, оформяйки хеттрик. Едва в 79-тата минута Серафим Михайлов върна един гол. Той стреля от границата на пеналта, топката рикошира и влезе в мрежата – 1:6. При този резултат завърши и мачът.

Ето и думите на двамата треньори на пресконференцията след турнирната среща:

СТАТИСТИКАТА

Хебър 1918 (Пазарджик) – Берое (Стара Загора) 1:6
Голмайстори: 0:1 Александър Цветков 3′, 0:2 Алфедо 11′, 0:3 Алфредо 17′, 0:4 Борислав Цонев 53′, 0:5 Драгош Фирцулеску 67′, 0:6 Алфредо 75′, 1:6 Серафим Михайлов 78′

Хебър (Пазарджик): 74. Димитър Пангев, 2. Васил Геров (капитан), 3. Димитър Мичков, 24. Дейвид Донов (46′- 10. Кирил Георгиев), 17. Денис Карасан, 8. Николай Хаджиниколов, 5. Атанас Велев, 14. Станимир Димитров, 16. Богомил Божуркин (50′- 42. Георги Недялков), 11. Александър Александров, 9. Стефан Лачов (62′- 27. Серафим Михайлов);

Неизползвани резерви: 12. Петър Дебърлиев, 21. Пламен Димитров, 20. Андриан Краев, 4. Иван Иванов;

Старши треньор: Танчо Калпаков

Берое (Стара Загора): 12. Душан Перниш, 3. Милен Желев, 5. Мешка (59′- 28. Рубен Бриджидо), 6. Александър Цветков (59′- 77. Вандерсон), 10. Борислав Цонев (к) (59′- 9. Мартин Камбуров), 18. Алфредо, 19. Александър Василев, 25. Георги Ангелов, 26. Камен Хаджиев, 70. Драгош Фирцулеску, 73. Иван Минчев

Неизползвани резерви: 23. Георги Аргилашки, 7. Мартин Райнов, 11. Иван Бандаловски, 20. Матеус Леони;

Старши треньор: Александър Томаш