Хебър отива за трите точки във Враца

В XXVI кръг на efbet лига на 30 март, събота, Хебър гостува на стадион “Христо Ботев” във Враца от 14:00 часа на местния Ботев.

Срещата може да бъде наблюдавана и по Диема спорт. Хебър ще търси своята осма победа за сезона, а Любослав Пенев се изправя срещу Христо Янев в треньорски дуел за четвърти път.

Нашият отбор

Хебър влиза в мача под връх Околчица във Враца с добро самочувствие и актив от 27 точки след победата над Арда у дома в миналия кръг с 1:0 и равенството в Благоевград срещу Пирин (1:1). За първи път от доста време насам наказани и контузени играчи в състава ни няма и Любослав Пенев ще може да разчита на всичките си футболисти. След като взе участие в контролата с ЦСКА 1948 защитникът Мартин Михайлов е вече готов за игра и в официален мач и нищо чудно да го видим днес на терена, а неговите съотборници Николай Николаев и Октай Хамдиев е възможно да попаднат в групата, но едва ли са готови да играят в цял мач. След наказание в игра се завръща техничният халф Йоан Нзи и пазарджиклии ще имат варианти за стартов състав и дълбочина на състава си. За първи път в за мача ще попаднат над 20 играчи, а защо не и всички картотекирани 25 като в днешния ден часове преди мача ще стане ясен и стартовия състав на “зелените”.

Хебър заема 12-тото място в красирането и има 13 точки повече от съперника си днес, който ще се бори за трите точки и за своето оцеляване в елита днес във важна битка на своя стадион. Нашите момчета ще търсят своята осма победа за сезона и утвърждаване в зоната, далеч от изпадащите. При победа те ще съберат 30 точки и може да се изкачат на 10-то място в класирането.

Любослав Пенев се изправя отново срещу Христо Янев като досега в трите мача един срещу друг те имат записани по 1 победа, 1 равен и 1 загуба при голова разлика 4:4. Във Враца в елита активът за Хебър е една победа, едно равенство и една загуба при голова разлика 3:3.

За първи път от мача с Берое в Стара Загора на 24 ноември 2023 година за феновете отново има организиран транспорт за гостуване. това се случи благодарение на бизнесмена Валентин Василев, който плати автобуса за привържениците. Феновете тръгват от стадиона в Пазарджик днес в 10:00 часа, за да подкрепят своите любимци и Любо Пенев.

Съперникът

Ботев не е печелил от 25 ноември 2023 година, когато победи  с 2:0 Локомотив (Пловдив). Домакините са на предпоследното място с актив от 14 точки и ще се хвърлят в здрава битка, за да спасят своя елитен статут.  Врачани са в серия от 6 загуби в 7 домакински мача, а от началото на сезона те нямат равенство на стадион “Христо Ботев” – 3 победи и 9 загуби у дома. Статистиката на треньора им Христо Янев също не е никак добра начело на тима от Враца – 12 загуби, 2 равни и 2 победи в 16 мача. В последния кръг Ботев прекъсна негативната си серия от шест последователни поражения, след като се добра до равенство срещу Берое (2:2) в Стара Загора. Даниел Генов се разписа дълбоко в добавеното време и се превърна в герой за своя тим. В контрола в паузата за националите момчетата на Христо Янев се наложиха над Славия с 3:1. Домакините нямат сериозни кадрови проблеми, с изключение на наказания Браян Мендоса и ще разчитат на подкрепа на вярната си публика.

Един срещу друг

Съперничеството между Хебър и Ботев (Враца) е сравнително кратко и протича почти изцяло в края на изминалото хилядолетие. Първият шампионатен сблъсък между двата отбора е исторически за пазарджиклии.

На 20 август 1989 година Хебър играе първото си домакинство и постига първата си победа в “А” група именно срещу врачани. След доброто представяне в дебютния мач в елита (въпреки добрата си игра Хебър губи като гост с 1:3 от ЦСКА), 15 000 зрители изпълват трибуните на стадион “Бенковски” и стават свидетели на оспорван и качествен сблъсък. Хебър има голямо игрово предимство, но трябва да се потруди доста, след като Валентин Станчев дава аванс на гостите в 24-ата минута. В 35-ата минута натискът на пазарджиклии най-накрая дава резултат, а голмайсторът е повече от неочакван – Красимир Узунов, който посреща една отбита топка и с далечен удар праща топката в мрежата на Румен Ненов. Две минути преди края на първата част Кирил Василев праща топката в мрежата за втори път и хвърля в екстаз трибуните, които бурно приветстват първият пазарджишки успех в елитната група. В ответният сблъсък, игран на 3 март 1990 година във Враца, Хебър слага началото на една неприятна серия от гостувания, в които не може да отбележи гол, което, в комбинация с няколко колебливи домакински представяния, води до изпадането на отбора в “Б” група. Отново Валентин Станчев е в ролята на екзекутор на пазарджиклии и носи победата на Ботев с гол от дузпа в 38-ата минута.

Още в следващия сезон двата отбора отново се изправят един срещу друг, този път в “Б” група. През този сезон Хебър е с класа над всички останали в групата и за никого не е изненада, че успява да победи убедително врачани с 4:1 в Пазарджик. След само 4 минути игра Милушев извежда домакините напред, преди Роман Ружинов да удвои преднината в 25-ата. Пет минути преди края на полувремето Илиев връща един гол след точно изпълнена дузпа, но след още 4 минути Николай Митов възстановява преднината от два гола. Крайният резултат е оформен от Георги Гаджев в 78-ата минута. В двубоя от пролетния полусезон, изигран на 4 май 1991 година Хебър печели с 2:0 след голове на Милушев и Митов, с което до голяма степен си осигурява виза за “А” група. Победният ход на пазарджиклии през този сезон и бързото завръщане в елита дават огромни надежди за бъдещи успехи на феновете на отбора, но едва ли те са очаквали, че това ще се окаже и последния успех на Хебър над този съперник.

В следващите три случаи, когато двата отбора се изправят един срещу друг, врачани неизменно печелят пълния комплект от точки. През сезон 1992/93 футболистите от Враца записват дубъл, печелейки в края на август на стадион “Бенковски” с 1:0 след гол на Яков, и с 2:0 домакинството си във Враца в края на март 1993 година. В края на този сезон и двата отбора отново са под чертата осигуряваща спасение, но този път след административно решение за създаване на две “Б” групи – Северна и Южна, и двата отбора запазват професионалния си статут, но географското разположение на Пазарджик и Враца слага край на съперничеството на Хебър и Ботев за известно време.

След този сезон, двата отбора изиграват още само един мач – на 20 май 2000 г, когато Ботев печели на свой терен с 2:1. Двубой в Пазарджик не се играе, тъй като на практика през есента Хебър играе във “В” група, преди да се обедини с Искър (София) и да заиграе във втория ешелон, а впоследствие да си извоюва и право да играе за трети път в елита.

При предишното си  четвърто участие в елита Хебър игра срещу Ботев три пъти, като записа една победа, едно равенство и една загуба. В първия мач на 16 септември 2022 година Хебър загуби с 0:2 от Ботев (Враца) “домакинския” си мач от XI кръг на efbet Лига, играл се на Националния стадион “Васил Левски”. Това бе трета поредна загуба за пазарджиклии “на нула” и вече шести мач, в който футболистите на тогавашния треньор Фулвио Пея не успяват да отбележат гол. Украинецът Хлеб Бухал си вкара автогол в 40-а минута, а Браян Переа удвои аванса на Ботев в 45-а минута.

При гостуването си на Ботев във Враца на 13 април 2023 година Хебър записа нулево равенство и добави важна една точка в актива си. В последния мач от плейофите “зелените” победиха с 3:2. Отборът си направи подарък по случай 105-годишнината на клуба с победа. Попаденията за гостите от Пазарджик реализираха Венсан Марсел (48), Георги Вълчев (67-дузпа) и Стоян Стоичков (79). Точни за врачани пък бяха Клери Сербер (56) и Марко Маджуга (90+4).

При последната си среща в Пазарджик двата отбора завършиха 1:1 на 27 септември 2023 година. Олексий Збун откри резултата за домакините в 44-ата минута, а през второто полувреме Бубакар Траоре (67 мин.) изравни след груба грешка на Петър Дебърлиев. До края на срещата гостите дори можеха да осъществят пълен обрат, но се отчетоха с няколко пропуска.

• Във Враца в елита: 3 мача, 1 победа за Хебър, 1 равенство и 1 победа за Ботев при голова разлика 3:3
  • Най-голяма победа за Хебър: 4:1 на 3 октомври 1991 г.
  • Най-голяма победа за Ботев: 2:0 на 27 март 1993 г. и на 16 септември 2022 г.

Любопитни факти

• И двата отбора са наследници на клубове основани под името Ботев – в Пазарджик през 1918, а във Враца през 1921 година като и двата празнуваха стогодишнина на футбола в градовете Пазарджик и Враца.
  • Хебър печели първата си победа в елита срещу Ботев (Враца).
  • Първото домакинство на Хебър в “А” група е срещу Ботев (Враца).
  • Георги Вълчев, който единствен от тима взе участие във всички 25 шампионатни мача на
    Хебър през сезона, бе играч на врачани от лятото на 2018 г. до есента на 2019 г., когато записа 44 двубоя в първенството с 2 гола.
  • Украинското крило Олексий Збун записа досега 19 мача за пазарджиклии в Първа лига, като съумя да се разпише единствено в предишния двубой с Ботев (Враца) при 1:1 у дома в 11-ия кръг.
  • С гола си за победата с 1:0 над Арда в предишния кръг Николас Пенев вече еднолично е
    най-резултатният футболист на хебърци през сезона след тарана Георги Николов, който през есента вкара 8, но бе продаден. Синът на наставника на тима Любослав Пенев има 4 попадения
  • Хебър е в серия от 9 поредни гостувания с допуснат гол.
  • Хебър има само една суха мрежа като гост от началото на сезона – при победата над локомотив в София с 1:0.
  • Врачани съумяха да се разпишат във всеки от последните си 4 шампионатни двубоя, в които обаче взеха само 1 точка с 2:2 срещу Берое в предишния кръг. Това е най-дългата серия с отбелязани попадения от тима през настоящия сезон.
  • Първото си попадение в българското първенство крилото Марко Мажуга вкара точно
    във вратата на Хебър при загубата с 2:3 във Враца на 31 май 2023 г. През настоящия сезон отбеляза два също у дома срещу пловдивските представители Ботев и Локомотив.
  • Сенегалецът Бубакар Траоре отбеляза първия си гол в шампионата ни при равенството
    1:1 срещу Хебър в Пазарджик на 27 септември 2023 г. След това добави още два при загуби с 1:2 от Етър и Арда.
  • Ботев (Враца) е отборът с най-много допуснати голове в първенството – 49 или по 1,96 на мач.
  • Врачани са единственият тим в елита без равенство като домакин.
  • И двата отбора играят в зелено като титулярен цвят.
  • Любослав Пенев и Христо Янев ще се изправят за четвърти път един срещу друг като досега имат по 1 победа, 1 загуба и 1 равен мач при голова разлика 4:4.

Съдиите

Васимир Ел-Хатиб получи наряд да ръководи домакинството на Хебър срещу Ботев. Той  е свирил 4 мача на домакините от Ботев – 1 победа, 1 равенство и 2 загуби при голова разлика 2-9. На Хебър мачовете, които е ръководил са 4, от които 1 победа, 1 равенство и 2 загуби при голова разлика 6-5. Негови асистенти ще бъдат Павлин Михайлов и Дарин Иванов. Стоян Арсов е четвърти арбитър, а за системата “Видео асистент рефер” (VAR) отговарят Иво Андреев и Мартин Мачев. Съдийски наблюдател е Антон Генов.