Хебър ще търси продължение на успешната серия срещу Локомотив (Горна Оряховица)

Съботният ден ще предложи доста емоции на футболните фенове. Наред със започващите големи първенства в Европа, феновете от Пазарджик и региона ще продължат да следят изявите на Хебър. Поредният съперник на зелените е отборът на Локомотив (Горна Оряховица), а мачът отново ще е на стадион Христо Гюлеметов – Бонбона в Брацигово.

Нашият отбор.

След победата над Поморие в изминалия кръг се оказа, че двама от основните футболисти до момента са с травми. Асен Георгиев е с разтежение на бедрен мускул, като шансовете му да играе в мача не са големи, докато положението пред Божидар Васев е малко по-добро, но за неговото участие ще се прецени след последното занимание на тима преди мача. Друг проблем пред Николай Митов е все още контузения Родриго Барони, който от началото на сезона все още не е записал игрови минути, а подобно е положението и с най-новата придобивка на пазарджиклии Владимир Гаджев, който също има нужда от повече време до пълното си възстановяване. Въпреки тези проблеми, Николай Митов има достатъчно алтернативи, за да сглоби боеспособен състав за утрешния мач и да зарадва местните привърженици с нова победа. На страната на хебърци е и статистиката, до колкото и това може да се счита за решаващ фактор, но до момента Локомотив (Горна Оряховица) никога не си е тръгвал с пълен комплект точки от Пазарджик.

Съперникът.

Сезонът на Локомотив не започна по най-добрия начин. В първия кръг железничарите бяха разгромени с 0:5 от Литекс, а след последвалите незадоволителни резултати (домакинско равенство с Черноморец Балчик и загуба от Кариана), ръководството на клуба предприе радикални мерки и освободи наставника Красимир Мечев. Неговият наследник Милчо Сирмов започна с домакински успех с 1:0 срещу Нефтохимик и сега ще търси нов позитивен резултат срещу Хебър. През тази седмица клубът бе напуснат и от халфа Амин Мехмед, който стана третия освободен футболист след Сава Савов и Айкут Янъков, които си тръгнаха от Горна Оряховица след освобождаването на Мечев.

Съдиите.

Рюстем Карагерен от Асеновград ще бъде главен съдия на мача, а негови помощници ще бъдат  Ириней Бодуров и Янко Чакъров. За четвърти съдия е определен Даниел Краевски, а съдийски наблюдател ще бъде Красимир Драганов.

Съперничеството.

Съперничеството между двата отбора е сравнително кратко и датира от последното десетилетие на 20-и век, като протича при подчертано домакинско преимущество. Първият двубой между двата отбора е изигран в дебютния за пазарджиклии сезон в А група на 25 ноември 1989 г. в Горна Оряховица и е спечелен от домакините с 3:1. Ганев открива от дузпа в 35-ата минута, а след още половин час игра Тодоров удвоява резултата. Четвърт час преди края на мача Калин Пехливански дава надежди на хебърци за нещо повече, намалявайки резултата, но само след 5 минути Тодоров оформя крайното 3:1 с втория си гол в мача. В ответния двубой, на 26 май 1990, точен изстрел на Крум Кантарев носи минималния успех на Хебър в предпоследния кръг на шампионата. Любопитно е, че този мач е сред най-слабо посетените домакинства на Хебър пред сезона, като на трибуните на стадион Бенковски присъстват “само” 8 000 зрители. След един сезон, в който Хебър успешно издържа поправителния си изпит в Б група, двата отбора си дават среща на старта на сезон 1991/1992 на стадиона в Горна Оряховица. Мустафов извежда домакините напред в 64-ата минута, но в 75-ата Кирил Василев изравнява и оформя крайното 1:1. Мачът в Пазарджик, в началото на пролетния полусезон завършва без отбелязан гол и води до уволнението на старши-треньора на Хебър Борис Ангелов, за който това си остава единствения официален мач начело на пазарджиклии. В средата на 90-те години Хебър и Локомотив изиграват още 4 мача, вече на ниво Б група, като всички от тях завършват с домакински победи. На 4 ноември 1995 г. Локомотив печели с 1:0 с точен изстрел на Господинов, а точно шест месеца по-късно хебърци печелят с 3:1 след като през първото полувреме Георги Кьосев, Боян Никленов и сегашният наставник Николай Митов дава сериозна преднина на пазарджиклии, а след почивката гостите стигат до почетно попадение чрез Станков. През следващия сезон двата отбора си разменят по една домакинска победа с 3:0, като след края на сезона Хебър изпада в третия ешелон и с това слага край на съперничеството между двата отбора до този момент.

Статистиката.

Мачове за първенство: 8

Победи за Хебър: 3

Победи за Локомотив: 3

Равенства: 2

Голова разлика: 9-9

В Пазарджик: 4 мача; 3 победи за Хебър и 1 равенство при голова разлика 7-1 за Хебър.

В Горна Оряховица: 4 мача; 3 победи за Локомотив и 1 равенство при голова разлика 8-2 за Локомотив.